Enhance existing IR laser systems
ZWOBBEL® IR enables energy delivery control in infrared laser processes for improved efficiency and material interaction. It provides dynamic beam shaping for existing IR laser systems. The ZWOBBEL® technology improves IR laser performance for better cutting, engraving and thermal process efficiency.
Dynamic beam shaping technology for existing IR laser systems
ZWOBBEL® dynamic beam shaping technology for existing IR laser systems is available in four tailored variants to match different application needs:
ZWOBBEL® IR S DBS A
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in the VIS to near-IR range with a dielectric coating. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range or huge IR-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is ourstanding. This Focal-Length Tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) inn 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in laser cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. |
| Product code | ZWOBBEL-IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (980 – 1120 nm, Average) > 90.0% (550 – 1400 nm, Average) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | 1 J/cm2 (10 mm, 10 ns, 10 Hz, 1064 nm) |
| Damage Threshold CW | 17kW/cm² (water cooling for temperature stabilisation needs to be applied) |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | laser welding, laser cutting, laser processing, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® IR S DBS D
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in the VIS to near-IR range with a dielectric coating. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range or huge IR-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is ourstanding. This Focal-Length Tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) inn 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON and an adapter box that translates SL2-100 or XY2-100 signals into analog inout for the ZWOBBELCON. Applications are in laser cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. |
| Product code | ZWOBBEL-IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | 4 Weeks |
| Price | 10.265 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (980 – 1120 nm, Average) > 90.0% (550 – 1400 nm, Average) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | 1 J/cm2 (10 mm, 10 ns, 10 Hz, 1064 nm) |
| Damage Threshold CW | 17kW/cm² (water cooling for temperature stabilisation needs to be applied) |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | SL2-100 and XY2-100 |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | laser welding, laser cutting, laser processing, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® IR S Switch A
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in the VIS to near-IR range with a dielectric coating. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range or huge IR-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is ourstanding. This Focal-Length Tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) inn 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in laser cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. |
| Product code | ZWOBBEL-IR-S-Switch-A |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (980 – 1120 nm, Average) > 90.0% (550 – 1400 nm, Average) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | 1 J/cm2 (10 mm, 10 ns, 10 Hz, 1064 nm) |
| Damage Threshold CW | 17kW/cm² (water cooling for temperature stabilisation needs to be applied) |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | Fast Vector Tuning: control optimized to follow input signals with low deviation and tracking error |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | laser welding, laser cutting, laser processing, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® IR S Switch D
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in the VIS to near-IR range with a dielectric coating. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range or huge IR-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is ourstanding. This Focal-Length Tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) inn 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in laser cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. |
| Product code | ZWOBBEL-IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | 4 weeks |
| Price | 10.265 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (980 – 1120 nm, Average) > 90.0% (550 – 1400 nm, Average) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | 1 J/cm2 (10 mm, 10 ns, 10 Hz, 1064 nm) |
| Damage Threshold CW | 17kW/cm² (water cooling for temperature stabilisation needs to be applied) |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 1500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | Fast Vector Tuning: control optimized to follow input signals with low deviation and tracking error |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| power consumption | Max. 75W |
| Application | laser welding, laser cutting, laser processing, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |