combine multiple wavelength ranges and optimize beam profiles
ZWOBBEL® GREEN+IR enables hybrid beam shaping for green and IR lasers and improves processing of reflective materials with higher stability and precision.
Dynamic beam shaping technology for existing GREEN+IR laser systems
ZWOBBEL® dynamic beam shaping technology for existing GREEN+IR laser systems is available in four tailored variants to match different application needs:
ZWOBBEL® GREEN+IR S DBS A
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in two wavelength ranges IR and greenwith the highest reflectivity. For alignment and pilot laser reflectivity at 633nm is >80% . Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection. It comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in two photon microscopy, 3D micro structuring, microscopy, wafer structuring, glass processing, e-mobility, cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. This mirror has been developped in frame of the EU Project Flexible LAser-Based Manufacturing FLASH https://flashlaserproject.eu/ |
| Product code | ZWOBBEL-GREEN+IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | Rs,p(1080)>99.9%, Rs(515+532)>99.9%, Rp(515+532)>99.8%, Ru(633)>85% jeweils für 45° Einfallswinkel |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm (5mm-15mm preferred) |
| Damage threshold pulsed | for beam diameter ≥1mm @ 343nm+/- 1nm, τ =2,4ps, peak Energy 5,4µJ@8MHz, mean power=50W |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Microscopy, Dual wavelength microscopy, flexible laser-based Manufacturing, laser structuring, e-mobility. wafer processing, welding, cutting, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® GREEN+IR S Switch A
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in two wavelength ranges IR and greenwith the highest reflectivity. For alignment and pilot laser reflectivity at 633nm is >80% . Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection. It comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in two photon microscopy, 3D micro structuring, microscopy, wafer structuring, glass processing, e-mobility, cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. This mirror has been developped in frame of the EU Project Flexible LAser-Based Manufacturing FLASH https://flashlaserproject.eu/ |
| Product code | ZWOBBEL-GREEN+IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | Rs,p(1080)>99.9%, Rs(515+532)>99.9%, Rp(515+532)>99.8%, Ru(633)>85% jeweils für 45° Einfallswinkel |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm (5mm-15mm preferred) |
| Damage threshold pulsed | |
| Damage Threshold CW | LIDT(1080)~3kW/cm² |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 1500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | Fast Vector Tuning: control optimized to follow input signals with low deviation and tracking error |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Microscopy, Dual wavelength microscopy, flexible laser-based Manufacturing, laser structuring, e-mobility. wafer processing, welding, cutting, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® GREEN+IR S DBS D
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in two wavelength ranges IR and greenwith the highest reflectivity. For alignment and pilot laser reflectivity at 633nm is >80% . Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection. It comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in two photon microscopy, 3D micro structuring, microscopy, wafer structuring, glass processing, e-mobility, cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. This mirror has been developped in frame of the EU Project Flexible LAser-Based Manufacturing FLASH https://flashlaserproject.eu/ |
| Product code | ZWOBBEL-GREEN+IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 10.265 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | Rs,p(1080)>99.9%, Rs(515+532)>99.9%, Rp(515+532)>99.8%, Ru(633)>85% jeweils für 45° Einfallswinkel |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm (5mm-15mm preferred) |
| Damage threshold pulsed | for beam diameter ≥1mm @ 343nm+/- 1nm, τ =2,4ps, peak Energy 5,4µJ@8MHz, mean power=50W |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | SL2-100 and XY2-100 |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Microscopy, Dual wavelength microscopy, flexible laser-based Manufacturing, laser structuring, e-mobility. wafer processing, welding, cutting, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® GREEN+IR S Switch D
| Product specifications | The Piezo Deformable Mirror by ROBUST AO operates in two wavelength ranges IR and greenwith the highest reflectivity. For alignment and pilot laser reflectivity at 633nm is >80% . Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection. It comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE, controller ZWOBBELCON and digital adapter box. Applications are in two photon microscopy, 3D micro structuring, microscopy, wafer structuring, glass processing, e-mobility, cutting, welding and microstructuring. Also beam switching with beam shaping compinents is enabled thanks to its short response times. This mirror has been developped in frame of the EU Project Flexible LAser-Based Manufacturing FLASH https://flashlaserproject.eu/ |
| Product code | ZWOBBEL-GREEN+IR-S-DBS |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 10.265 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | Rs,p(1080)>99.9%, Rs(515+532)>99.9%, Rp(515+532)>99.8%, Ru(633)>85% jeweils für 45° Einfallswinkel |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm (5mm-15mm preferred) |
| Damage threshold pulsed | for beam diameter ≥1mm @ 343nm+/- 1nm, τ =2,4ps, peak Energy 5,4µJ@8MHz, mean power=50W |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | Fast Vector Tuning: control optimized to follow input signals with low deviation and tracking error |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | SL2-100 and XY2-100 |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Microscopy, Dual wavelength microscopy, flexible laser-based Manufacturing, laser structuring, e-mobility. wafer processing, welding, cutting, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |