Enhance CO2 laser process control
ZWOBBEL® CO2 optimizes existing CO2 laser systems through fast focusing and dynamic beam shaping for cutting and engraving with improved speed in industrial applications. As an alternative to water-pressure-activated or hydraulically activated deformable mirrors, the ZWOBBEL stands out for its minimal response times when adjusting. It enables energy distribution control in CO2 laser processing for cleaner cuts and reproducible results.
Dynamic beam shaping technology for existing CO2 laser systems
ZWOBBEL® dynamic beam shaping technology for existing CO2 laser systems is only available with analog input:
ZWOBBEL® CO2 S DBS A
| Product specifications | The deformable mirror operates in the 10,2 micro meter range suitable for CO2-laser wavelength range. Ideal for applications requiring precise, extraordinary fast and reliable focus shaping and correction for CO2-applications. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in glass and ceramic processing, cutting and marking of organic materials such as wood, leather. Other typical applications are flat-bed Co2 cutting with flying optics and 3D Co2-cutting. |
| Product code | ZWOBBEL-CO2-S-DBS-A |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | 6 weeks |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (1900nm – 2050nm, Average) > 96.0% (1020nm – 2250nm, Average) >80% (632nm) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| power consumption | Max. 75W |
| Application | Packaging (cartons, foils, labels), Consumer goods marking on curved plastics, High-throughput engraving of organics (wood/leather) where depth consistency matters, 3D processing / trimming of formed parts (non-flat workpieces), CO₂ scanning/engraving with depth modulation (multi-level + warp compensation), 3D trimming/cutting on robots (light head, fast z compensation)m Closed-loop autofocus modules for production lines (sensor + actuator bundle) |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |