Optimize mid-infrared processes
ZWOBBEL® 2MICRON enables targeted beam shaping in the 2 µm spectrum and optimizes mid-infrared processes through precise beam profile control and improved material interaction.
Dynamic beam shaping technology for existing 2MICRON laser systems
ZWOBBEL® dynamic beam shaping technology for existing 2MICRON laser systems is available in four tailored variants to match different application needs:
ZWOBBEL® 2MICRON S DBS A
| Product specifications | The deformable mirror operates in the 2 micro meter range suitable for Thulium/Holmium laser wavelength range. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range and huge 2µm-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is solid. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper. |
| Product code | ZWOBBEL-2MICRON-S-DBS-A |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (1900nm – 2050nm, Average) > 96.0% (1020nm – 2250nm, Average) >80% (632nm) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® 2MICRON S Switch A
| Product specifications | The deformable mirror operates in the 2 micro meter range suitable for Thulium/Holmium laser wavelength range. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range and huge 2µm-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is solid. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection and it comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE and controller ZWOBBELCON. Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper. |
| Product code | ZWOBBEL-2MICRON-S-SWITCH-A |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 8.765 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (1900nm – 2050nm, Average) > 96.0% (1020nm – 2250nm, Average) >80% (632nm) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | Fast Vector Tuning: control optimized to follow input signals with low deviation and tracking error |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | 0-10V (analog ) |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® 2MICRON S DBS D
| Product specifications | The deformable mirror operates in the 2 micro meter range suitable for Thulium/Holmium laser wavelength range. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range and huge 2µm-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is solid. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection. It comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE, controller ZWOBBELCON and digital adapter box. Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper. |
| Product code | ZWOBBEL-2MICRON-S-DBS-A |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 10.265 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (1900nm – 2050nm, Average) > 96.0% (1020nm – 2250nm, Average) >80% (632nm) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | DBS: dynamic beam shaping through focus wobble with large (50%-100% focal shift) or small amplitudes (0-50% focal shift). Both with minimal damping with frequency increase. |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | SL2-100 and XY2-100 |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |
ZWOBBEL® 2MICRON S Switch D
| Product specifications | The deformable mirror operates in the 2 micro meter range suitable for Thulium/Holmium laser wavelength range. Ideal for applications requiring precise, fast and reliable focus shaping and correction over a broad wavelenth range and huge 2µm-laser powers . Mirrors IR-laser power stability is solid. This focal-length tunable mirror is intended for beam focussing (defocussing) in 90° reflection. It comes with voltage supply ZWOBBELDRIVE, controller ZWOBBELCON and digital adapter box. Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper. |
| Product code | ZWOBBEL-2MICRON-S-SWITCH-A |
| Weight ZWOBBEL | 0,6kg |
| Weigt ZWOBBELDRIVE | 4,0 kg |
| Weight ZWOBBELCON | 1,3kg + 0,4kg cables |
| Lifecycles | 1000000000 |
| Supply voltage | 220V |
| Availability | in stock |
| Price | 10.265 |
| Coating | dielectric |
| Reflectance/ usable wavelength range | > 99.9% (1900nm – 2050nm, Average) > 96.0% (1020nm – 2250nm, Average) >80% (632nm) |
| Clear aperture | Ø 25 mm |
| Pupil diameter | 15mm |
| Damage threshold pulsed | |
| Damage Threshold CW | NA |
| Settling Time | <2ms full stroke |
| Switching Time | <400µs |
| Wobble frequency range: | up to 2500Hz |
| Dimensions ZWOBBEL Mirror | 115.75 mm x 100.00 mm x 62.00 mm |
| Dimension ZWOBBELDrive | 260 x 136 x 265 mm (standard housing) |
| Dimension ZWOBBELCon | 200 mm x 220 mm x 60 mm (with plug connectors) |
| Cable length | 10m |
| Supply voltage | 220V |
| Control modes | Fast Vector Tuning: control optimized to follow input signals with low deviation and tracking error |
| Storage temperature | 15°C to 40°C |
| Operating temperature | 20-24 °C (ensure thermal stabilization via water cooling) |
| Optical quality over actuation | M²<1.4 |
| Input Interface | SL2-100 and XY2-100 |
| Position Output | 0 – 10.0 V, BNC, Output signal (0-100 %) |
| Control accuracy | +/-100µm with f=200mm focussing and 15mm stroke |
| Focal Length Tuning Range | (-2.5 to +10.0)dpt 15mm focal shifting with f=200mm focussing lens |
| Angle of incidence | 45° (90° reflection mirror) |
| Power consumption | Max. 75W |
| Application | Applications are in urology, prostate surgery and soft tissue engineering. Beside possible applications are utting & welding of polymers, processing of transparent plastics, special composites and foils, selective interaction with water-containing materials but also machining of organic material such as paper, microscopy, imaging, beam shaping, OEM solutions |
| Notes | deformable mirror, driving and control electronics, cables, manual included |